Mieszkanie w stylu glamour – jak poznać styl glamour?

A może tak zanurzyć się w odrobinie pałacowego luksusu? Poznaj styl glamour we wnętrzach i zakochaj się w błyszczących dodatkach i aksamitnych tkaninach.

Styl glamour pochodzenie

Na początku skupmy się na pochodzeniu samego słowa glamour, co w dokładnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza urok, przepych, blask. Są to rzeczowniki, które od razu wskazują nam główne założenia tego stylu. Historia pojęcia wiąże się oczywiście z czerwonym dywanem oraz gwiazdami Hollywood. Wpierw nawiązywała do obowiązującej tam mody (lata 30 i 40. XX wieku), a następnie przeniosła na salony. Wnętrza tak samo jak ubrania czy fryzury idoli i idolek z tamtych czasów miały się wyróżniać, błyszczeć, emanować bogactwem. Ten iście królewski styl wśród najpopularniejszych sław chciano powielać i naśladować. Jego współczesna wersja jest jednak na szczęście bardziej stonowana i delikatniejsza.

Jak poznać styl glamour we wnętrzu?

Aby wnętrze można było ocenić jako glamour, musi ono wyróżniać się przede wszystkim:

 1. Stosowaniem kolorystyki dobrze łączącej się ze złotem i srebrem. Mogą być to wszelkie odcienie różu, butelkowej zieleni, głębokiego granatu/fioletu.
 2. Łączeniem zdobień i ornamentów (stricte barokowych) z nowoczesną prostotą. Zestawienie tych elementów obok siebie umożliwia osiągnięcie efektu stonowanego luksusu. Dzięki temu unikamy kiczu i przepychu ponad miarę. W salonie na przykład przy dużej pikowanej kanapie z bufiastej tkaniny postawić możemy prosty szklany stół na delikatnym dywanie o jednolitej, stonowanej barwie.
 3. Drogimi materiałami – marmur, dobrej jakości drewno, jedwabie, welury, atłasy, kryształy. W wielu sklepach znajdziemy jednak ich tańsze zamienniki.
 4. Kwiatami – obfite bukiety w ozdobnych wazonach przewijające się na stołach i komodach lub stosowanie przeróżnych tkanin w tym właśnie motywie.
 5. Dużymi lustrami, które rozświetlają pomieszczenia i dodają im wrażenia przestrzeni.

Mieszkanie w stylu glamour jak urządzić salon?

Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń i połączenie elementów sprawi, że każdy, kto odwiedzi nasze mieszkanie, zakocha się w tym unikatowym stylu. Glamour staje się coraz popularniejszy w walce z monotonnością i szarością życia codziennego – wprowadza nas w inny świat, taki, który sami sobie wymyśliliśmy. Poniżej podrzucamy kilka pomysłów aranżacyjnych przepełnionych blaskiem i elegancją. Pomysły pełnią jedynie funkcję inspiracyjną. Styl glamour nie posiada aż tak formalnie określonych ram, więc każdy może stworzyć indywidualną wnętrzarską kompozycję.

 1. Motywem głównym w salonie jest kolor czarny, z wszelkimi złotymi dodatkami. To połączenie nadaje wnętrzu mocy i charakternego pazura. W centrum możemy postawić dużą, ciemną kanapę z elementami beżu i koronkowej faktury, obok dwie podobne pufy. Na suficie zawieśmy żyrandol z drobnymi kryształami i złotym ozdobnym wykończeniem. Obok kanapy po lewej stronie wieszamy ogromne lustro w złotej oprawie lub przeszklony barek z podświetlonymi półkami. Do tego w oknach koniecznie postawmy na długie beżowe, atłasowe zasłony i lampy ścienne z beżowymi abażurami.
 2. Pomysłem na drugą aranżację jest powiew luksusowej delikatności. Stawiamy na szare odcienie (ściany) w połączeniu z bardzo intensywnym kolorem różu/czerwieni/fioletu. W kolorze wyróżniają się zdobne obicia kanapy i krzeseł (na wysokich nóżkach – złotych lub srebrnych), poduszki, zasłony. Na niewielkiej szafce obok kanapy stawiamy duży bukiet róż, które oprócz oczarowania swym kolorem roztoczą we wnętrzu również niesamowity zapach. Mniejszy bukiet postawić możemy również na stole. Oba z nich znajdują się w ozdobnych, ciemnych wazonach wyłożonych niewielkimi diamentami. Przed kanapą możesz ustawić stół z marmurowym blatem.
 3. Salon urządzony w stylu glamour to również efektowne zdobienia ścienne – dekoracyjne listwy i boazerie, które nadają całości wrażenia przepychu i elitarności. Zaplanuj takie elementy w swoim wnętrzu. Tak wyraziste dodatki stonuj jednak, łącząc je z nowoczesnością np. szklanym prostym stołem, szklanymi półkami.

Glamour a oświetlenie wnętrz

W tym przewrotnym stylu strojne żyrandole o pokaźnych rozmiarach znajdziemy nawet w garderobach czy łazienkach. Głowna zasadą jest tutaj rozproszenie źródeł światła, których w pomieszczeniu powinno być kilka. Ten zabieg ma na celu wytworzenie specyficznej zmysłowej atmosfery. W dodatkach warto więc również postawić na naturalne światło – na przykład świece w przeźroczystych naczyniach.

Konwencja nowojorska i modern classic

Te trzy popularne style tj. modern classic, nowojorski czy właśnie glamour są do siebie zbliżone jeżeli chodzi o założenia związane z wrażeniem blasku i luksusu. Łączą je przede wszystkim drogie, szlachetne materiały – używanie egzotycznego drewna, kamienia, kolorowego szkła, a także wyjątkowe tapicerowane meble. Miękkie, elegancko pikowane pufy i kanapy wyróżniają się przede wszystkim w stylu modern. W stylu nowojorskim nie może zabraknąć sztukaterii naściennych. Glamour łączy natomiast w sobie te wszystkie elementy a ich występowanie zależy wyłącznie od indywidualnych zachcianek właściciela.

Barok XXI wieku

Czym styl glamour zaskoczy nas w 2022 roku? Okazuje się, że jest to jeden z popularniejszych trendów w minionym sezonie. Warto więc nie tylko znać same założenia, ale również jego najbardziej inspirujące odmiany. Zaliczamy do nich między innymi:

 1. Old-World Glamour
 2. Hollywood Glamour
 3. Vintage Glamour
 4. Modern Glamour

Współczesny glamour czyli podpunkt czwarty jest obecnie najczęściej spotykany. W mieszkaniach króluje bowiem minimalizm, czystość, beże i szarości w zestawieniu z drogimi, często błyszczącymi materiałami. Old-World Glamour to natomiast wariant, który wyniósł najwięcej ze wspomnianej epoki baroku. Pomieszczenia są przestronne, pełne nieograniczonej ilości dodatków i detali.

Znajdź dobrego projektanta wnętrz w stylu glamour w Katowicach

Szukasz projektanta wnętrz w stylu glamour na śląsku? Zapoznaj się z ofertą studia projektowania wnętrz SCALA design. Wnętrza w stylu glamour projektowaliśmy już niejednokrotnie . Działamy na rynku od 2012 roku. Nasz zespół profesjonalistów świadczy usługi budowlane oraz usługi z zakresu dekoracji i urządzania wnętrz nie tylko w stylu glamour. Tak jak nieograniczona jest nasza wyobraźnia, tak nieograniczone są nasze pomysły na kolejne realizacje. Sprawdź, co już stworzyliśmy i skontaktuj się z nami.

Mieszkanie w stylu glamour – co to znaczy?

Mieszkanie bogatej, gustownej damy kochającej błyszczeć i się wyróżniać. Tak możemy, krótko podsumować, jakie odczucia zazwyczaj towarzyszą nam kiedy widzimy wnętrze urządzone właśnie w tym stylu. Przeważa tutaj zdecydowanie kobiecość i zmysłowość. Jedwabie, kryształy i miękkie rozproszone światło (sztuczne lub świec) jedynie wzmacniają to poczucie.