Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz?

W ostatnim artykule krótko wyjaśniliśmy, kim tak naprawdę jest projektant wnętrz i co należy zrobić, aby znaleźć wymarzonego architekta, który odmieni nie do poznania nasze mieszkanie. Dzisiaj rozszerzając odrobinę temat, przybliżymy, jak przebiega współpraca z taką osobą krok po kroku. Sytuacja, w której należy podjąć wiele ważnych decyzji związanych z urządzeniem wnętrza, nie jest prosta, dlatego zawsze warto skorzystać z wiedzy i umiejętności eksperta.

Współpraca z projektantem wnętrz – dlaczego warto?

Myślę, że już we wstępie nawiązaliśmy do pierwszej istotnej rzeczy odpowiadającej na pytanie dlaczego warto – jest to mianowicie wiedza, umiejętności i doświadczenie takiej osoby. Urządzając własne mieszanie czy dom dokonujemy inwestycji na lata – nic więc dziwnego, że pragniemy, żeby dopracowany był w nim każdy, nawet najdrobniejszy detal. Projektant wnętrz pomoże nam między innymi rozplanować rozmieszczenie sprzętów czy gniazdek. Dopasuje odpowiednie oświetlenie i jego barwę do pomieszczeń. Zadba o funkcjonalność i praktyczność wnętrza. Z pozostałych wartości wymienić możemy najważniejsze takie jak:

 • szczędność czasu i pieniędzy – wykształcony projektant zadba o dobór mebli, sprzętów i dodatków odpowiadających stylowi, który wybraliśmy i budżetowi, którym dysponujemy.
 • Spokój ducha – zatrudniając architekta wnętrz, możemy mieć pewność, że nasze mieszkanie znajduje się w dobrych rękach. Podejmując różnego rodzaju decyzję związane z urządzaniem, możemy zawsze liczyć na radę i pomoc doświadczonej osoby.
 • Ergonomiczność wnętrza – co w skrócie oznacza dostosowanie go do wymagań klientów.
 • Wielofunkcyjność – mnogość tak zwanych smart rozwiązań pozwalających na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, mebli, a nawet metamorfozy pomieszczeń.

Projektant wnętrz Śląsk – krok pierwszy, spotkanie

Znaleźliśmy wymarzonego projektanta wnętrz w Katowicach i ruszamy na pierwsze spotkanie. Jesteście ciekawi, co nas czeka i jak rozpoczyna się taka współpraca? Pierwsze rozmowy to ustalenia projektowe, wyznaczenie budżetu, poznanie naszego stylu, pomysłu na wnętrze/wnętrza, ulubionych kolorów. Zdradzamy czy marzymy o industrialnych, surowych przestrzeniach czy bogatym w połysk i dodatki stylu glamour. Projektant wówczas przygotowuje koncepcje. Aby naprawdę dobrze się przygotować, warto zastanowić się także nad sprzętami i detalami – z ust architekta mogą paść różne szczegółowe pytania związane na przykład z wielkością stołu w kuchni/jadalni, jego preferowanym kształtem, możliwościom rozkładania itp.

Ważne! Nalegaj na spotkanie twarzą w twarz (również online) - możesz wówczas zadać pytania do projektanta wnętrz. Odnośnie wszystkich Twoich oczekiwań czy obaw. Wnoszą one w projekt i dalsze prace dużo więcej niż nawet najlepiej przygotowana ankieta do uzupełnienia.

Najważniejsze informacje podczas pierwszego spotkania – pytania do projektanta wnętrz

Pamiętaj tego nie możesz pominąć:

 • Przygotuj karty mieszkań/rzuty deweloperskie
 • Ustal budżet, którym dysponujesz
 • Wybierz preferowany styl wnętrzarski
 • Wskaż inspiracje – inne wnętrza/pomieszczenia, które Ci się podobają

Jeżeli nie będzie wykonywanej inwentaryzacji – czyli własnych pomiarów w mieszkaniu przez projektanta poinformuj również między innymi o wysokości wnętrz, wysokości parapetów, wyglądzie parapetów, drzwi i okien. Możesz zapytać o wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy, zazwyczaj jednak to projektant zarzuci Cię pytaniami, by uzyskać jak najwięcej wiedzy potrzebnej mu do wykonania projektu. W pracowni SCALA design zawsze prosimy o wypełnienie ankiety, która jest podstawą do rozmów.

Projektowanie wnętrz – krok drugi układ aranżacyjny   

Po dokonaniu wszystkich najważniejszych pomiarów, ustaleniu budżetu i poznaniu inspiracji otrzymamy od architekta wnętrz gotowe układy funkcjonalne. Są to projekty – płaskie rysunki przedstawiające nasze mieszkanie w kilku wariantach aranżacyjnych do wyboru. Taka prezentacja rzutów tego samego mieszkania pozwala ocenić klientowi, które z proponowanych przez architekta rozwiązań będzie dla niego najodpowiedniejsze. W każdym projekcie można oczywiście w dalszym ciągu dokonywać zmian, ale należy pamiętać, że mimo starań projektanta nie wszystkie wymagania klienta mogą zostać spełnione. Może wiązać się to z rozkładem rur, okablowania czy ścian nośnych.

To nasze wnętrze? Krok trzeci, czyli wizualizacje

Po zaakceptowaniu przygotowanego układu funkcjonalnego czas na wizualizacje pomieszczeń wykonywane przez architekta wnętrz. Widzimy już kolory, meble, faktury, zdobienia wybrane przez projektanta do przedstawienia całości koncepcyjnej. Takie wizualizacje przygotowywane są w różnych zaawansowanych programach graficznych, które pozwalają na naprawdę realistyczne odwzorowanie planowanych działań. Po otrzymaniu wizualizacji klienta ma kilka dni na zapoznanie się i uwagi. Poprawki nanoszone są przez projektanta w kolejnych dniach. Po akceptacji czas na tak zwane rysunki wykonawcze, które pokazują również dodatkowe elementy takie jak włączniki świateł, gniazdka, sufity itp. Otrzymamy również tak zwaną specyfikację – z listą zakupów i wydatków rozpisaną przez projektanta. Opierającą się oczywiście na naszym budżecie zakładanym na samym początku współpracy. Z takiej listy wiemy co i gdzie konkretnie musimy kupić do naszego wnętrza.

Współpraca z projektantem wnętrz – jak podpisać umowę?

Co powinna zawierać taka umowa:

 • Najważniejsze dane obu stron (tj. Imiona i Nazwiska, NIP, REGON, Nazwa firmy)
 • Wyróżnienie tak zwanego Przedmiotu Umowy (tj. zakresu ilość przygotowywanych pomieszczeń, czy będzie inwentaryzacja, czy projektant będzie miał nadzór nad pracami remontowymi itp.)
 • Ustalenie ilości podesłanych przez architekta propozycji wstępnych, wizualizacji przed gotowym projektem
 • Ustalenie kolejnych etapów prac projektanta
 • Ustalenie wysokości i transz płatności
 • Ogólne zasady współpracy obydwu stron
 • Wprowadzenie zapisów dotyczących odpowiedzialności za niewykonanie/niespełnienie warunków przez którąś ze stron.

Współpraca z projektantem wnętrz Śląsk – SCALA Design

Szukasz sprawdzonego projektanta wnętrz na Śląsku? Poznaj nasze realizacje i rozpocznij przygodę projektową właśnie z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania i podzielimy się w Wami naszym doświadczeniem.